Duatlon 2018

V neděli 22.4.2018 jsme uspořádali 3. ročník Aprílového duatlonu ve Vizovicích. Počasí nám vyšlo na duben naprosto exkluzivní a mohli jsme se těšit z letních teplot. Pro závodníky to bylo sice trochu náročnější, ale všichni to zvládli na výbornou.

Jako místo konání jsme opět zvolili trať nedokončené Baťovi železnice, která je svým profilem nenáročná, takže ji zvládnou všechny děti, ale v závodním tempu dokáže prověřit zdatnost všech závodníků. Blízký Dům dětí a mládeže Zvonek nám vytvořil zázemí a vše ostatní se již dělo přímo v místě závodu.

Trať byla po předchozích krásných slunečních dnech suchá a plně způsobilá k závodu.

Na startu se sešlo 40 dětí, čímž jsme překonali loňský ročník a vzhledem k uveřejnění termínu závodu na poslední chvíli lze hodnotit účast jako velmi vysokou. Pozitivní rovněž bylo, že naprostá většina účastníku byla z Vizovic. Děti jsme při prezentaci rozdělili do šesti kategorií podle věku a věkovým kategoriím byly přizpůsobeny i tratě a tedy i náročnost závodu. Vyhlašovány potom byly zvlášť holky a zvlášť kluci.

Vše bylo nachystáno a s úderem druhé odpolední hodiny byli odstartováni ti nejmladší. Čekalo je 40 metrů běhu, 120 metrů na kole či odrážedle a na závěr dalších 40 metrů běhu. Na start se postavili 2 závodníci a svůj možná první závod si náležitě užili. Hned od startu se ujal vedení František Maláč a své vední uhájil až do cíle před Terezkou Kunderovou.

Následovaly starší děti do 6 let. Těm už se trať o kousek protáhla a děti absolvovaly 75 metrů běhu, 300 metrů na kole a opět 75 metrů běhu. Zde se nám sešlo celkem 9 závodníků, tak jsme ještě rozdělili tuto skupinu na kluky a holky. Dámy mají přednost, tak svůj závod absolvovaly jako první. Po startu vystřelila jako střela Alžběta Vlčková a svůj náskok držela i na kole. Na otočce však nastal problém za zatočením, takže přenechala vedení Karolíně Jančíkové. Ta nabídnuté šance plně využila a v závodě zvítězila. V cíli měla pak opravdu nelíčenou radost z vítězství. Mezi klukama se potom od startu ujal vedení Jaroslav Maláč a už před sebe nikoho nepustil. Na druhém místě potom po mocném finiši doběhl Přemek Žaludek.

Poté následodovalo vyhlášení nejmladších závodníků na stupních vítězů, kdy si každý z účastníků odnesl čokoládovou medaili a zaslouženou odměnu v podobě drobných dárků nebo plyšáků. Po vyhlášení se již všichni přesunuli na start starších kategorií, který byl situován o 250 metrů dále na cyklostezce.

Začínaly děti do 8 let. Na tyto závodníky čekaly již poměrně dlouhé vzdálenosti v podobě 200 metrů běhu, 800 metrů na kole a na závěr dalších 200 metrů běhu. Na start se postavilo 7 závodníků. O prvenství se od začátku přetahovali Petr Fišer a Kryštof Parkán. V závěrečné běžecké síly měl nakonec více sil Kryštof Parkán a těsně zvítězil před Petrem Fišerem. Třetí doběhl po výborné cyklistické části Tomáš Jurygáček.

Nejdelší trať byla připravena pro starší děti. První se do boje s nástrahami 350 metrů běhu, 2,5 kilometru na kole a 300 metrů běhu pustily děti do 10 let. Zde se na start postavilo 10 závodníků. Běžeckou část absolvovala nejrychleji Julie Fúsikovou, ale cyklistická část pořadím zamíchala a do depa dorazil po cyklistice jako první Jakub Křupala a kousek za ním přijela Tereza Žaludková. S větším odstupem přijela do depa Katka Halová. V běžecké části se schylovalo k dramatickému závěru, když Tereza Žaludková postupně snižovala ztrátu, aby se nakonec dostala do vedení, které s přehledem uhájila až do cíle před Jakubem Křupalou. Třetí do cíle doběhla Katka Halová.

Na závěr se do závodu pustily nejstarší děti. Společně startovaly děti do 12 let i nad 12 let a na startu jich bylo celkem 11. Zde začal nejrychleji Jarek Mikyska, který běžeckou část vyhrál. Cyklistika však pořadím značně zamíchala a do čela se dostal s velkým náskokem Michal Sklenařík, který svým výkonem na kole hodně prohnal i předjezdce. Svůj náskok si pohlídal až do konce a mohl slavit. Na druhém místě se objevil Jakub Hala, který však vyhrál svou kategorii a třetí v cíli se objevila Barbora Žaludková, která naopak mohla slavit prvenství mezi holkama.

Po skončení všech závodů jsme se mohli pustit do vyhlašování. Každý účastník dostal medaili (kovovou nebo čokoládovou dle umístění) a drobnou odměnu nebo plyšáka a všichni si mohli vychutnat potlesk diváků a blesky fotografů při vyhlašování. Bylo vidět, že noví majitelé medailí měli ze svých nových úlovků velkou radost.

Aprílový duatlon je za námi a ohlasy malých i velkých závodníků, rodičů i diváků svědčily o tom, že se jednalo o vydařenou akci.

Velké díky patří rovněž dobrovolníkům jmenovitě především paní Ivě Halové (cílová kamera), Olze Vlčkové (občerstvení), pánům Petru Konečnému (předjezdec), Jardovi Halovi a Luboši Fúsikovi (traťoví komisaři) a DDM Zvonek (Yvette Mikesková), Nikole Machů, Romaně Halové a Tereze Dolanské (prezentace, otočka na běhu) a také dobrovolným příspěvkům, které nám umožní uspořádat další akci v podobném sportovním, ale přátelském duchu. Už nyní se můžete těšit na atletický víceboj, který proběhne 8.května ve Vizovicích.

Atmosféru Aprílového duatlonu si můžete prohlédnout ve fotografiích.