AusterlitzMan 2016

V sobotu 27.8.2016 proběhl ve Slavkově u Brna veřejný triatlonový závod AusterlitzMan. Jednalo se o triatlonové závody pro děti, které měly starty svých závodů dopoledne i pro dospělé, kteří startovali v odpoledních hodinách. Závod byl situován mezi místní venkovní plavecký bazén, kde probíhala plavecká část a golfové hřiště v jehož okolí závodníci absolvovali cyklistickou a běžeckou část.

Počasí v tento den bylo typicky letní, takže bylo slunečno a velmi teplo, což byly velmi náročné podmínky především pro odpolední závody.

Účast na tomto triatlonu jsme dlouho zvažovali a nakonec jsme se jednomyslně rozhodli, že do Slavkova přijedeme. Rozhodujícím faktorem byla naše účast na Valachymanu, po kterém si děti chtěly vyzkoušet i tento triatlon.

Z našeho kroužku se tedy opět zúčastnili Markéta a Tomáš Vlčkovi a oba je čekala trať o délce 40 metrů plavání, 2 kilometrů jízdy na horském kole a 400 metrů terénního běhu. Oba závodníci, povzbuzeni dobrým vystoupením na Valachymanu, doufali v medailové umístění, protože startovali v pro ně příhodnějších kategoriích a účast v minulých letech nebyla příliš vysoká.

Krásný letní den však přilákal na slavkovské koupaliště mnoho děti a pořadatelé mohli konstatovat, že letos vytvořili účastnický rekord. V Markétině kategorii dětí do 7 let se na startu prezentovalo 14 závodníků, v Tomášově kategorii dětí ve věku 8-9 let to potom bylo 24 závodníků. Oboum tak bylo jasné, že medaile budou viset pořádně vysoko a pro jejich získání budou muset podat mimořádný výkon.

Na startu se netradičně jako první objevil Tomáš. Plavání nepatří k jeho nejsilnějším disciplínám, ale dle předpokladu měl být určitě v první polovině startovního pole. Přeplavání dvou šířek plaveckého bazénu však byla pro ty nejlepší hračka a Tomáš měl už po plavání odstup na prvního přes půl minuty a figuroval na 17. místě. V triatlonu je však také velmi důležitý přechod mezi jednotlivými disciplínami a to je naše silná stránka, protože v depu Tomáš nahnal nějaké vteřinky a na kolo se vydával již na 11. pozici. Cyklistická část tentokrát dopadla na výbornou a nejrychlejší čas posunul Tomáše již na druhé místo s minimální ztrátou na prvního. V běhu se vedoucí dvojice držela spolu až do obrátky, po které se však Tomáš ve stoupání dokázal odpoutat od svého soupeře a do cíle dorazil jako první s dvacetimetrovým náskokem v čase 12:49 min. K takovému výsledku nelze jinak než pogratulovat.

Po Tomášovi se již v bazénu chystala ke svému startu Markéta. U Markéty byl předpoklad, že plavecky by měla být v první polovině, na kole svou pozici udržet a při běhu si možná mírně polepšit. Předpoklady jsou jedna věc, ale skutečnost bývá jiná a to platilo i v tomto případě. Markéta zaplavala pěkně, ale na nejlepší to zdaleka nestačilo a do depa se dostala až na 9. místě se ztrátou 26 vteřin. Přechod na kolo byl velmi dobrý a znamenal posun na šestou pozici. Na kole však malinko ztrácela a propadla se zpět na devátou pozici. V závěru cyklistické části však ve stoupání dokázala dohnat velkou skupinku před sebou, takže stále mohla pomýšlet na velmi pěkné umístění, ale vysněná medaile už byla skoro nedosažitelná. Ztráta po kole činila prakticky nedostižných 45 vteřin, na třetí místo pak 14 vteřin. Rychlé odevzdání kola a proběhnutí depem vylepšil Markétiny vyhlídky, posunula se již na šestou pozici a snížila ztrátu na běžkyně před ní. V běžecké části nasadila svižné tempo a začala předbíhat závodnice před sebou. V seběhu před obrátkou se posunula již na třetí místo a její tempo nepolevovalo. Vyběhla kopec a v poslední zatáčce již měla téměř na dosah vedoucí dvojici. Všechny holky začaly mohutně finišovat a do cíle doběhly všechy tři v jedné vteřině. Markéta doběhla v čase 16:18 min. třetí s odstupem 1,3 vteřiny za vítěznou Martinu Kosmákovou  a 0,2 vteřiny za druhou Dominikou Kotolanovou. Byl to neskutečný běžecký výkon (v této kategorii suverénně nejlepší) a bojovnost, kterou Markéta předvedla a zcela zaslouženě se mohla těšit na stupně vítězů.

Poté proběhly závody starších kategorií a děti už netrpělivě čekaly na vyhlašování výsledků. Toho se nakonec dočkaly. Vyhlášeni byli naprosto zaslouženě všichni malý i větší závodníci, kteří si odnesli drobné odměny a vždy nejlepší tři v kategorii se mohli postavit na stupně vítězů a převzít originální medaile. Naše dresy byly tentokrát vidět hodně vysoko a našim atletům děkuji za skvělou reprezentaci.

AusterlitzMana si můžete prohlédnout ve výsledcích a fotografiích zde.