Valachyman 2016

V pátek 5.8.2016 se v Novém Hrozenkově konal již 4. díl ze seriálu Valachy tour. Tentokrát se jednalo se triatlon pod názvem Valachyman. Triatlon je nejtěžší závod z celé série, protože kombinuje 3 disciplíny v podobě plavání, jízdy na horském kole a běhu. Budu se opakovat, ale opět zmíním, že popularita seriálu Valachytour neustále roste a projevilo se to i u tohoto závodu, kdy se zúčastnilo 299 závodníků v dětských kategoriích.

Tento závod nemá jako všechny ostatní závody této série zázemí ve Velkých Karlovicích, ale jeho centrum se nachází v Novém Hrozenkově u jezera Balaton. Také den konání je unikátní, protože Valachyman se vždy koná v pátek. Počasí v den závodu bylo celkem teplé a trať pro cyklistickou část byla většinou suchá, ovšem vyskytovala se i místa, která ještě nestačila proschnout po předchozích deštích.

Z našeho atletického kroužku jsme měli na závodě opět pouze dvojnásobné zastoupení. V kategorii holek do 8 let reprezentovala Markéta Vlčková, v kategorii chlapců do 10 let potom Tomáš Vlček. Tomáš měl možnost vyzkoušet si triatlon při své loňské premiéře na tomto závodě, pro Markétu to byla první triatlonová zkušenost.

Pro děti v kategorii 7-8 let byla přichystána trať o délkách 60 metrů plavání, 1,5 kilometru jízdy na kole a 600 metrů běhu. Ve skutečnosti bylo plavání kratší (do 40 metrů), cyklistická část se blížila dvoum kilometrům a běh při započtení průběhu depa byl rovněž o něco delší než údávají propozice. To však nic neměnilo na faktu, že na děvčata i hochy této věkové kategorie čekal pořádný zápřah a všech 15 děvčat i 28 hochů, kteří se postavili na start si zaslouží obdiv za odvahu a následný potlesk za absolvování takto náročného závodu (pouze 2 kluci závod nedokončili). Starší kategorie dětí ve věku 9-10 let potom absolvovala stejnou trať.

Nejdříve se tedy do závodu pustila Markéta. Plavání zvládla velmi dobře a z vody vybíhala na 9. místě spolu s větší skupinkou děvčat. Díky nacvičenému oblékání a přesunu na kolo se Markéta do cyklistické části osamostatnila na osmém místě a čekal ji nejdelší úsek na kole, kde na ni čekal i obávaný přejezd přes dřevěnou lávku přes řeku. Celou tuto část však zvládla a dokonce se udržela v první desítce, kterou při příjezdu do depa uzavírala. V depu rychle odevzdala kolo a rozvážným tempem se pustila do poslední běžecké části. V té se jí nakonec podařilo v cílové rovince ještě vylepšit svou pozici na nádherné 9. místo (první ve svém ročníku) a mohla si v cíli zaslouženě převzít originální finišerskou dřevěnou medaili. Markéta svou triatlonovou premiéru zvládla v čase 16:36 min. Závod ovládla s obrovský náskokem Zuzana Kovaříková v čase 11:49 min. a závody série Valachy tour zatím letos v této kategorii neznají jinou vítězku. 

Tomáš tedy startoval ve starší kategorii a na startu do plavecké části bylo celkem 35 závodníků.Ve vodě to při tomto množství závodníků byla pěkná mela, ale všichni plavání zvládli a Tomáš se po této disciplíně pohyboval kolem dvacátého místa. Po nacvičeném přesunu na kolo se posunul již na 14. místo a pokračoval vstříc cyklistické části. Tu zvládl nad očekávání dobře a dokázal se propracovat již na devátou pozici, ale za Tomášem bylo v patnácti vteřinách dalších sedm kluků. Po průběhu depa se již dokázal propracovat na osmou pozici a zdálo se, že by mohl mít síly tuto pozici udržet až do cíle. A skutečně se kolem tohoto místa držel celou běžeckou část, aby až v závěrečném seběhu z dřevěného přemostění silnice ztratil dvě místečka a doběhl zcela vyčerpaný na vynikajícím desátém místě, pouhých 13 vteřin za první pětkou. Tomáš zvládl celou trať za 13:14 min. Celkovým vítězem v této kategorii se stal Ondřej Woller, který dokázal v závěrečném finiši porazit Jakuba kovaříka o pouhou jedinou desetinu vteřiny. Vítěz celou trať absolvoval v čase 10:54 min.

Do Nového Hrozenkova jsme si přijeli především zasportovat a užít si koupání ve zdejším jezeře, kde je u dětí oblíbená především jeho písčitá část. Medailové ambice jsme neměli a přesto jsme se vyhlašovacího ceremoniálu rádi zúčastnili, protože na bronzový stupínek vystoupala nejmladší Alžběta Vlčková, která ve svém běžeckém závodě dětí do 4 let dokázala porazit i své starší spolubojovnice a mohla tak převzít medaili z rukou olympijského vítěze Aleše Valenty, který byl patronem dětských závodů.

Děti z našeho atletického kroužku opět připsaly body i do týmové soutěže v hodnocení celého seriálu. Při současném bodovém zisku jsme již velmi blízko ke splnění cíle v podobě umístění v první pětce v celkovém hodnocení týmů v dětské Valachy tour.

Valachymana si můžete prohlédnout ve výsledcích, fotografiích i videu zde.

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode