Austerlitzman 2017

V sobotu 26.8.2017 proběhl ve Slavkově u Brna veřejný triatlonový závod AusterlitzMan. Jednalo se o triatlonové závody pro děti, které měly starty svých závodů dopoledne i pro dospělé, kteří startovali v odpoledních hodinách. Závod byl situován mezi místní venkovní plavecký bazén, kde probíhala plavecká část a golfové hřiště v jehož okolí závodníci absolvovali cyklistickou a běžeckou část.

Počasí v tento den bylo typicky letní, takže bylo slunečno a velmi teplo, což byly velmi náročné podmínky především pro odpolední závody.

Nad účastí na tomto triatlonu jsme dlouho nepřemýšleli. Dětem se zde loni velmi líbilo, takže se moc těšily na letošní ročník, takže program na poslední srpnovou sobotu byl jasný.

Z našeho kroužku se tedy opět zúčastnili Markéta a Tomáš Vlčkovi. Proti loňsku postoupily oba o věkovou kategorii výš a tak zatímco Markétu čekala stejná trať jako loni, kdy absolvovala 40 metrů plavání, 2 kilometry jízdy na horském kole a 400 metrů terénního běhu, tak Tomáše již čekaly tratě dvojnásobné. Konkrétně se jednalo o 80 metrů plavání, 4 kilometry na kole a ma závěr 1 kilometr běhu.

Závod startovaly děti v kategorii 8-9 let. Na startu bylo 12 kluků a 7 holek, mezi kterými nechyběla ani Markéta. Markéta se letos plavecky zlepšila a tak na úvodní plavecké části příliš neztratila a z depa se vydala na kolo na třetím místě mezi holkama se ztrátou 20 vteřin. Na kole se jí letos taky celkem daří a potvrdila to i v závodě, když se díky cyklistické části, kdy svůj loňský čas překonala o více, jak dvě minuty, dostala do průběžného vedení. Do depa tedy vbíhala s náskokem 7 vteřin před svou pronásledovatelkou, ale velké zdržení v depu, kde strávila přes minutu ji stálo vedení a na trasu běhu se vydala na druhém místě již se ztrátou 18 vteřin a navíc měla hned za sebou další závodnici. Běh je v triatlonu Markétina nejsilnější disciplína a tak se s vervou pustila do poslední části závodu. Ukázalo se však, že vedoucí závodnice Natálie Růžová je rovněž výbornou běžkyní a tak si doběhla pro vítězství v čase 13:21 min. Markéta si druhé místo s přehledem pohlídala a dorazila do cíle v čase 13:45 min. V absolutním pořadí potom byla na devátém místě. Skvělý výkon, skvělý výsledek a zasloužená medaile.

Po hodině od úvodního závodu se dostalo taky na starší kategorie, která se týkala i Tomáše. V tomto závodě startovaly 3 kategorie dohromady, takže se zde potkali 10-15 letí kluci a holky. Celkem se jich na startovní čáru v podobě okraje bazénu postavilo 45. V Tomášově kategori 10-11 letých kluků startovalo 13 závodníků. Samotný závod byl vzhledem k namíchání několika kategorií dohromady především pro mladší závodníky dosti nepřehledný a během celého závodu prakticky nevěděli, jak si vedou. To se dalo zjistit až následně dle mezičasů po jednotlivých disciplínách. Tomáš tedy odstartoval do plavecké části a i přes veškerou snahu opouštěl bazén mezi posledními. Ve své kategorii byl po první discíplíně osmý se ztrátou 1:36 min (35. absolutně). Pro kolo zvolil nášlapy a začal se probíjet směrem kupředu. Oba dvoukilometrové okruhy zvládl prakticky ve stejném čase a do depa přijel již na pátém místě se ztrátou 1:23 min (26. absolutně). Po přezutí do tenisek začal ihned stahovat soupeře před sebou a dostával se stále dopředu. Doběhl naprosto vyčerpaný v čase 23:29 min, když dosáhl pátého nejrychlejšího času mezi všemi závodníky a potom už mohl jen čekat, jak vše dopadlo. Dopadlo to na výbornou. Za svou enormní snahu byl oceněn vítězstvím v závodě a mohl se těšit z další zlaté medaile. V absolutním pořádí potom skončil na 17. místě.

Závod probíhal na koupališti, takže naši závodníci dlouho po závodě neodpočívali a s kamarády si plně užívali krásného letního dne, ke kterému neodmyslitelně patří vodní radovánky. Jak však přišlo na řadu vyhlašování výsledků a předávání cen, tak se hned přemístili a netrpělivě čekali až na ně dojde řada. Dočkali se stejně jako všichni závodníci, kteří tento krásný závod absolvovali. Nikdo neodešel s prázdnou a tak to má být, protože za zdolání trati si zaslouží pochvalu všichni. Pochvalu si za svou práci rovněž zaslouží organizátoři.

AusterlitzMana si můžete prohlédnout ve výsledcích a fotografiích během týdne. Zatím odkaz na fotky.