Běh Zlínem

V neděli 15.10.201 se konal již tradiční běžecký závod "Přes valašské kotáry - běh Zlínem". Jednalo se již o jubilejní 70.ročník a o slávě tohoto závodu svědčí i účast našich olympioniků v čele s Emilem Zátopkem. V současné době již věhlas závodu trochu uvadl, ale pořád se zde účastní výborní běžci z celé ČR. Závod se běhával jako krosový běh s výběhem na kopec Barabáš, ale v současnosti již je pevně spjat s centrem Zlína. Centrem závodu je zlínská radnice a děti běží kolem náměstí, zatímco junioři a dospělí běhají zlínským parkem.

Již tradičně bývají silně obsazeny dětské kategorie, kde jsou přítomni místní zlínští atleti, ale také atleti z okolních atletických klubů. A ani letos nechyběl náš atletický kroužek. Počasí letošnímu ročníku přálo, takže i to přispělo k účasti velkého množství běžců.

Z našeho atletického kroužku jsme měli v závodě velmi silné zastoupení v podobě osmi dětí. Tomáš Jurygáček startoval v kategorii do 7 let, Julie Fúsiková, Katka Halová, Kristýna Mojžíšová a Markéta Vlčková startovaly v kategorii holek do 9 let, Zdeněk Hala a Lukáš Jurygáček potom v kategorii kluků do 9 let a na závěr Tomáš Vlček v kategorii do 11 let.

První se na startu objevil Tomáš Jurygáček. Čekal ho jeden okruh okolo náměstí v celkové délce 365 metrů. Na startu bylo 26 běžců a Tomáš se na svůj první start velmi těšil. Snažil se udržet tempo s ostatními běžci, ale brzy mu došly síly. Přesto se nevzdal a bojoval až do úplného závěru a nakonec doběhl na 18.místě v čase 1:48 minuty. Vítězem v této kategorii se stal Adam Skoupil časem 1:18 minuty.

V dalším závodě děvčat do 9 let se představila hned čtveřice děvčat a zde už byly i medailové ambice. Už na startu bylo pořádně husto, když většina z 32 startujících děvčat se snažila startovat z první řady, což však vzhledem k šířce startu nebylo možné. Nejlépe odstartovala Katka naopak ostatním se start příliš nepodařil, ale naštěstí se vyhnuly pádu. Katka si tedy držela čelní pozice, ale bohužel ne dlouho, protože jí zezadu zavadila o nohu jedná z běžkyň a Katka skončila na zemi. Přesto pokračovala dál v závodě a nakonec doběhla devátá v čase 1:22 minuty. Prakticky současně s Katkou doběhla Julie, která se prokousávala vpřed ze zadních pozic a nakonec to stačilo na desáté místo. Velmi pěkně běžela také Kristýna. Udržela krok se svými kamarádkami a bylo z toho celkové dvanácté místo 2 vteřiny za Julií. No a konečně Markéta, která začínala až z posledního místa na startu proběhla cílem devatenáctá 4 vteřiny za Kristýnou. Z vítězství se radovala Nela Štefková, která okruh zvládla časem 1:11 minuty.

Následoval závod kluků do devíti let. Zde si svou premiéru odbyli Lukáš a Zdeněk. Na startu bylo na startu 23 závodníků. Velmi rychle odstartoval Zdeněk, ale jak se později ukázalo, tak přecenil své síly a do cíle tempo neudržel. Naopak velmi dobře si rozvrhl síly Lukáš a do cíle doběhl na výborném desátém místě v čase 1:22 minuty. Zdeněk potom doběhl na 17. příčce šest vteřin za Lukášem. Vítězem závodu se s přehledem stal Dominik Kupka časem 1:11 minuty.

Posledním závodníkem z našeho kroužku byl Tomáš Vlček v kategorii kluků do 11 let. Kluky už čekaly 2 okruhy, takže byl dostatek času na trati zvolit správnou běžeckou strategii. Tomáš se držel v první polovině startovního pole, ale ve druhém kole mu utekla skupinka,která běžela o třetí místo a již neměl dostatek vůle a sil i dohnat. Nakonec z toho bylo deváté místo v čase 2:49 minuty. Co se nepodařilo Tomášovi, tak se podařilovi Jakubovi Halovi z Vizovic. Nejenže se dokázal udržet v kontaktu, ale nakonec také v závěru všechny ve skupince pronásledovatelů předběhl a mohl slavit bronz v čase 2:42 minuty. Zcela suverénně závod ovládl Samuel Punge, který s obrovským náskokem proběhl tratí v čase 2:30 minuty.

Organizátoři letos opět vyhlašovali prvních deset závodníků v kategorii, takže při předávání ceny jsme opět nechyběli. Dále byly připraveny atrakce v podobě skákacího hradu a malování na obličej, takže kdo chtěl, tak si zábavu určitě našel.

Všem účastníkům děkuji za účast a reprezentaci našeho města a opravdu velkou radost mi udělal vysoký počet našich závodníků.

Pro úplnost ještě přidávám odkaz na výsledky a fotky jsou pouze ty, co jsem nafotil.