Běhej Valachy

Dne 21.10.2017 jsme se zúčastnili závěrečného dílu série Valachy tour. Jednalo se o krosový běžecký závod pod názvem Běhej Valachy. Závody se konaly za pěkného slunečného počasí, které dokreslovala krásná příroda Beskyd. Centrem závodu byl hotel Galik nacházející se v údolí Léskové ve Velkých Karlovicích.

Naši atleti na závod vyrazili v hojném počtu a postupně se jich na startu objevilo hned šest. V kategorii holek do 8 let to byly Eliška Mojžíšová a Markéta Vlčková, ve stejné kategorii kluků to byl Tomáš Jurygáček, ve starší kategorii holek do 10 let startovala Katka Halová a ve stejné kategorii kluků potom Lukáš Jurygáček a Tomáš Vlček.

Nejdříve svůj start absolvovaly Eliška s Markétou na trati dlouhé necelých 800 metrů. Obě vyrážely ze zadních pozic a postupně se snažily dostávat dopředu. V konkurenci 27 běžkyň se jim to docela dařilo a postupně se dostávaly na hranici první desítky. To bylo ovšem jejich maximum a dál už to prostě nešlo. Holky bojovaly taky mezi sebou a předvedly krásný běžecký souboj. Nejdříve byla vepředu Markéta, aby i Eliška při seběhu do cílové louky předběhla. Nakonec rozhodovala až cílová rovinka , kdy o kousek rychlejší byla Markéta, která doběhla na 11. místě v čase 3:37 minuty a předběhla dvanáctou Elišku o dvě vteřinky. Závod s náskokem vyhrála Lucie Křížková z atletického klubu Kopřivnice v čase 3:09 minuty.

Dalším naším zástupcem na stejné trati byl v kategorii kluků do 8 let Tomáš Jurygáček. Trať je to poměrně dlouhá i pro mnohé dospělé běžce natožtak pro tak malé sportovce. Tomáše jsem na trati podpořil a musím říct, že to zvládl bravurně, bez jediné přestávky proběhl celou trať a v cíli si převzal zaslouženou perníkovou medaili, kterou se mohl pyšnit při návratu domů. Tomáš proběhl trať na 20.místě v čase 4:37 minuty. Nejrychleji trať z 22 závodníků proběhl Martin Krhovský a trvalo mu to 3:14 minuty.

Poté následovala starší kategorie dětí do 10 let a trať se mírně protáhla na zhruba 850 metrů. Na této trati startovalo v kategorii holek 40 závodnic mezi nimiž nechyběla ani Katka Halová. Velké množství závodnic bylo na startu znát a Katka, která startovala až ze zadních pozic se jen velmi obtížně dostávala kupředu. Postupně se však dokázala proprácovávat vzhůru a nakonec doběhla na 13. místě v čase 3:45 minuty. Vítězkou tohoto závodu se stala Katka Seidlová v čase 3:17 minuty.

Posledními zástupci našeho atletického kroužku byli Lukáš Jurygáček a Tomáš Vlček. Ti startovali v kategorii desetiletých kluků a spolu s nimi bylo na startu 34 běžců. Tomáš si tentokrát pohlídal start a držel se v popředí závodu, zatímco Lukáš běžel v druhé polovině startovního pole. U Tomáše to dokonce vypadalo, že by mohl myslet i na medail, když se zhruba 300 metrů před cílem držel na pátém místě s nevelkým odstupem na nejlepší. Nakonec však únava z dlouhého závodu zvítězila a Tomáš doběhl šestý v čase 3:27 minuty. Lukáš dokázal udržet kontak s ostatními a doběhl ve skupince běžců na 32. pozici v čase 4:07 minuty. V cíli se z vítězství radoval Dalibor Drda, který trať proběhl v čase 3:17 minuty.

Všechny dětské běžecké závody si proběhl společně s dětmi také náš zlatý olympionik z Londýna 2012 David Svoboda, který letos ukončil svou závodní kariéru. Bylo vidět, že si svou účast ve Velkých Karlovicích užívá a neodmítl jedinou žádost o autogram či společnou fotku. Jednu takovou taky máme.

Všichni zúčastnění dostali v cíli perníkovou medaili, ale to nebylo vše. Protože se jednalo o poslední díl ze seriálu Valachytour, tak jsme ještě čekali, jak si naši atleti vedli v celkovém hodnocení. A celkové výsledky dopadly nad očekávání dobře. Markéta Vlčková dokázala ve své kategorii osmiletých holek zvítězit a Tomáš Vlček si zajistil šestým místem v běhu posun na druhé místo celkového hodnocení a mohl si tedy odvézt svou první velkou medaili z Velkých Karlovic.

A děti taky ve Velkých Karlovicích bojovaly za tým Atletika Vizovice. Bojovaly tak úspěšně, že se jim podařilo zvítězit v kategorii klubů. Na tomto velkém úspěchu se podíleli Alžběta, Markéta a Tomáš Vlčkovi, Laura a Sára Zichovi, Katka a Jakub Halovi, Tomáš a Lukáš Jurygáčkovi a Eliška Mojžíšová. Ti všichni se zúčastnili závodů série Valachytour pod hlavičkou našeho klubu a mohli tak pro klub získávat body.

Celé letošní Valachytour máme tedy úspěšně za sebou a už se můžeme těšit na další ročník, který začíná v únoru běžeckým závodem. Jestli na běžkách nebo v teniskách, to rozhodne počasí.

Podrobnosti k závodu, články, výsledky, fotografie a video můžete zhlédnout na oficiální webové stránce závodu.