Bike Valachy 2017

V neděli 18.6.2017 se ve Velkých Karlovicích konal již 3. díl ze seriálu Valachy tour. Jednalo se o závod na horských kolech Bike Valachy. Po dvou dnech, kdy v Beskydech pršelo, byla účast v dětských i dospělých kategoriích proti loňsku nižší. Přesto se dětských závodů zúčastnilo téměř 200 dětí.

Závod má rovněž zázemí ve Velkých Karlovicích a centrem dění je hotel Galik. Počasí v den závodu se vydařilo, ale tratě byly po předcházejících deštích mokré a místy dokonce bahnité. Teplota se pohybovala kolem 20 stupňů.

Z našeho atletického kroužku jsme měli na závodě trojnásobné zastoupení. K tradičním účastníkům Markétě a Tomášovi Vlčkovým se tentokrát přidala Katka Halová. Markéta startovala v kategorii do 8 let, Katka ve starší kategorii holek do 10 let a Tomáš ve stejné věkové kategorii, ale mezi kluky. Závody na horských kolech nepatří do naší specializace, proto se nebylo možné srovnávat s nejlepšími dětskými bikery. Naším cílem bylo projet trať rychle a bezpečně. To znamenalo do kopce svižně šlapat a z kopce raději přibrzdit než skončit v kotrmelcích.

Nejdříve svůj závod absolvovala Markéta. Pro děti v kategorii 7-8 let byla přichystána trať o délce zhruba 1 kilometr. Na start se postavilo 14 děvčat (cílem projelo pouze 13). Markéta odstartovala až z druhé řady, takže začínala úplně od posledního místa a do kopce se jen velmi obtížně posouvala kupředu. Nakonec však zabojovala i v terénu, kde se vyvarovala na rozdíl od jiných závodnic pádu a v cíli se mohla pyšnit výborným sedmým místem v čase 4:21,3, když za vítěznou Maruškou Friesovou zaostala o více, jak minutu (3:14,8).

Pro Katku ve vyšší věkové kategorii 9-10 let byla přichystána o poznání těžší trať v délce zhruba 2 kilometrů. Na startu se tentokrát objevilo 17 děvčat. Katka se však trati nezalekla a jela velmi dobře a do cíle dojela na pěkném devátem místě v čase 8:55,8 minuty. Závod suverénně ovládla Kateřina Seidlová, když celou trať zvládla v čase 5:37,0 minuty.

Stejnou trať absolvoval i Tomáš mezi kluky. Před závodem se necítil zdravotně nejlépe, ale nakonec se rozhodl nastoupit s tím, že si trať prostě jenom projede. Na startu této nejpočetnější kategorie bylo 27 borců a Tomáš po startu uzavíral celé startovní pole. Nakonec mu to nedalo a na tratí několik závodníků předjel a skončil na 21. místě v čase 8:39,7 minuty. S vítězství se v tomto závodě radoval Jakub Tesařík v čase 5:17,7 minuty, když druhého Jakuba Urbana ve strhujícím finiši předběhl o pouhou desetinu vteřiny.

Děti z našeho atletického kroužku bojovaly nejenom za sebe, ale i za tým Atletika Vizovice v soutěži týmů. Do týmové soutěže přispěly i děti, které s námi přímo netrénují, ale náš kroužek podporují: Alžběta Vlčková (6.místo, holky do 4 let), Laura Zichová (5.místo, holky do 6 let) a Sára Zichová (4.místo, holky do 8 let). Za náš tým nastoupil také Jakub Hala, který ve své kategorii kluků do 12 let obsadil 12. místo. Díky tomu se náš kroužek v tomto závodě umístil třetí a v celkovém pořadí po třech závodech se stále můžeme pyšnit průběžným vedením mezi kluby. Mezi jednotlivci je potom Markéta na průběžném druhém a Tomáš je čtvrtý.

Po skončení dětských závodů, kde všechny děti dostaly perníkovou medaili, jsme se již částečně odebrali domů. Někteří ještě zůstali fandit na závod dospělých, který byl na rozmoklém terénu opravdu velmi náročný. Z vlastní zkušenosti absolvování tohoto závodu v těchto podmínkách běžnému cyklistovi rozhodně nedoporučuji. Loni jsem se po dětských závodech koupal v jezeře, letos jsem absolvoval bahenní koupel a po třech defektech jsem se dočkal i cíle. No a potom jsme se již mohli vydat domů. Na kole :-)

Bike Valachy si můžete prohlédnout ve výsledcích, fotografiích i videu zde.