Noční stopa Valachy 2017

 

NOČNÍ STOPA VALACHY 2016

V sobotu 27.2.2016 se ve Velkých Karlovicích konal 1. díl ze seriálu Valachy tour. Jednalo se o závod Noční stopa Valachy a jak již z názvu vyplývá, tak tento závod absolvují dospělí sportovci ve tmě. Závod je to běžkařský, ale vzhledem k nedostatku sněhu byli pořadatelé nuceni změnit disciplínu z běhu na lyžích na běh bez lyží. Seriál Valachytour je poměrně nový závod, ale jeho popularita rok od roku roste.

Závod má již své pevné zázemí ve Velkých Karlovicích a centrem dění je hotel Galik. Počasí pro běh bylo příznivé. V odpoledních hodinách, kdy se konaly dětské závody bylo oblačno a teplota se pohybovala kolem nuly.

Z našeho atletického kroužku jsme měli na závodě trojnásobné zastoupení. V kategorii holek do 8 let reprezentovaly Kateřina Halová a Markéta Vlčková, v kategorii chlapců do 10 let potom Tomáš Vlček.

Nejdřívě svůj závod absolvovaly holky. Běžely okruh o délce 260 metrů po asfaltové cestě v chatovém táboře za hotelem Galik. Závod byl společný pro kluky i holky dané věkové kategorie, ale výsledky se vyhlašovaly zvlášť. Na startu se objevilo 14 holek a 10 kluků. Po startovním povelu vystřelila Katka sprinterským tempem a ujala se mezi holkama vedení, zatímco Markéta vystartovala pomaleji a celé startovní pole uzavírala. V polovině závodu, který vedl mírně do kopce Katka stále vedla a bylo otázkou, jestli jí vydrží síly až do cíle, který byl naopak mírně z kopce. Vypadalo to velmi nadějně, ale nakonec přece jen pro sebe urvala vítězství závody ostřílená Zuzana Kovaříková v čase 53,7 sekundy, následována Katkou, která zaostala o pouhé 2 vteřiny (56,1 s). Markéta rovněž na trati příkladně zabojovala a dotáhla to až na výborné 6. místo v čase 65,5 sekundy.

Následoval závod dlouhý 570 metrů pro děti do 10 let s Tomášem. Zde se na start postavilo 11 kluků a 11 holek. Trať byla tvořena 2 okruhy vedenými částečně po asfaltu a částečně v terénu. Při pohledu na startovní listinu bylo jasné, že se na startu sešli opravdu výborní běžci. Od startu šel do čela Michal Motáň a své vedení udržel až do cíle, kterým proběhl v čase 2:07,8 minuty. Tento borec zvítězil již dopoledne v Prusinovicích a připsal si tedy již druhé vítězství v tomto dni. Ostatně i další medailisté se mohou pochlubit mnohými úspěchy. Například třetí Mikis Kotopulos byl dopoledne v Prusinovicích ve starší kategorii do 11 let třetí a loni v sérii Valachytour ovládl v této kategorii duatlon a triatlon. Tomáš začal volněji a pohyboval se v polovině startovního pole. Stejně jako dopoledne chtěl zrychlit v druhé polovině trati, ale tentokrát už nenašel tolik sil, aby v cílové rovice předběhl někoho ze soupeřů. Nakonec z toho bylo velmi slušné 6. místo v čase 2:24,4 minuty.

Děti z našeho atletického kroužku bojovaly nejenom za sebe, ale i za tým Atletika Vizovice v soutěži týmů. Díky společnému úsilí je na tom náš tým velmi dobře a může pomýšlet na umístění v první pětce v týmové soutěži seriálu Valachy tour.

Po skončení dětských závodů, kde všechny děti dostaly perníkovou medaili, přišlo na řadu vyhlašování výsledků, které se díky Katce týkalo i našeho kroužku. Jak to Katce slušelo na stupních vítězů se můžete podívat na obrázku níže.

Noční stopu si můžete prohlédnout ve výsledcích, fotografiích i videu zde.

 

V sobotu 18.2.2017 se ve Velkých Karlovicích konal 1. díl ze seriálu Valachy tour. Jednalo se o závod Noční stopa Valachy a jak již z názvu vyplývá, tak tento závod absolvují dospělí sportovci ve tmě. Závod je to běžkařský a vzhledem k tomu, že letos byla zima, jak má být, tak jsme se skutečně mohli těšit na upravené běžkařské stopy. Seriál Valachytour začíná již svůj pátý ročník a i letos byla kapacita závodu naplněna a i mezi dětmi byl zaznamenán nový účastnický rekord, když se zúčastnilo 140 dětí.

Závod má již své pevné zázemí ve Velkých Karlovicích a centrem dění je hotel Galik. Počasí bylo přívětivé a teplota se držela mírně nad nulou. Děti do 6-ti let absolvovaly svůj běžecký závod bez běžek, na starší děti už čekal skutečný běžkařský závod. Trať dětských závodů vedla nejdříve mírně do kopce, aby se v necelé polovině prudce stočila doleva, kde se po překonání mostku a posledního mini kopečku opět vracela lesní cestičkou zpět dolů. Na závěr bylo potřeba překonat ještě jedno stoupání a následně už na závodníky čekal sjezd na louku před hotel, kde se nacházel i cíl. Děti absolvovaly dle věku jeden, dva nebo tři okruhy. Startovalo se intervalově po 10 vteřinách.

Z našeho atletického kroužku jsme měli na závodě pouze dvojnásobné zastoupení, přestože všechny děti si měly možnost běžky vyzkoušet přímo v běžkařské stopě ve Vizovicích (tuto možnost využily pouze 3 děti). V kategorii holek do 8 let reprezentovala Markéta Vlčková, v kategorii chlapců do 10 let potom Tomáš Vlček.

Nejdřívě svůj závod absolvovaly holky. Čekal na ně necelý jeden okruh o délce 700 metrů a na start se jich postavilo třináct. Markéta startovala jako třetí v pořadí a byli jsme zvědaví, jak se naučila běžkovat. Šlo jí to velmi dobře a brzy předběhla závodníci, která startovala o 10 vteřin před ní. V dobrém tempu zvládla úvodní táhlé stoupání a své tempo udržovala i na zpáteční cestě. Zvládla i závěrečný sjezd a do cíle dorazila druhá v pořadí, ale v nejrychlejším čase! To byl vcelku nečekaný výsledek. Potom zbývalo pouze čekat, kolik závodnic se před Markétu dostane. Podařilo se to pouze vítězné Tereze Juřičkové časem 4:35,9. Markéta na druhém místě zaostala za vítězkou přesně o 7 vteřin.

Následoval závod starší kategorie dětí do 10-let. Ty už měly za úkol zvládnout dva okruhy v celkové délce zhruba 1500 metrů. Zde se v kategorii kluků představil i Tomáš a chtěl svůj poctivý trénink uplatnit v závodě a vybojovat jednu z medailí. Nejdříve odstartovaly holky a vzápětí se na trať vydalo i 15 kluků, kde čtvrtý v pořadí startoval i Tomáš. Před sebou měl vítěze z před 2 let a toho se celkem dobře držel. Bylo vidět, že běžky Tomášovi docela podkluzují, ale přesto bojoval a držel se v popředí závodu. Hned po úvodním stoupání se před Tomáše dostal stylově a rychle běžící Max Matyáštík (nakonec druhý) a bylo jasné, že madile ze závodu bude zřejmě nedostižná. Druhý okruh už byl hodně těžký a náročnost závodu dokumentoval i Tomášův pád metr před cílem, kdy si nedal pozor na tyčku a ztratil tak zbytečně skoro 10 vteřin. Nakonec z toho bylo pěkné 6. místo v čase 8:14,9 a ztráta na medaili zhruba 30 vteřin. Z vítězství se nakonec radoval Martin Šír časem 6:34,2.

Děti z našeho atletického kroužku bojovaly nejenom za sebe, ale i za tým Atletika Vizovice v soutěži týmů. Do týmové soutěže přispěly i děti, které s námi přímo netrénují, ale náš kroužek podporují: Alžběta Vlčková (2.místo, holky do 4 let), Laura Zichová (6.místo, holky do 6 let) a Sára Zichová (11.místo, holky do 8 let). Díky tomu se náš kroužek po prvním závodě usadil na špici celkového pořadí mezi kluby.

Po skončení dětských závodů, kde všechny děti dostaly perníkovou medaili, přišlo na řadu vyhlašování výsledků, které se díky Markétě týkalo i našeho kroužku. Jak to Markétě slušelo na stupních vítězů se můžete podívat na obrázku níže.

Noční stopu si můžete prohlédnout ve výsledcích, fotografiích i videu zde.

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode