Zámecká pětka 2017, Holešov

V pátek 9.6.2017 se konal v Holešově 6.ročník běhu Zámecká pětka. Tento běh se koná v krásném prostředí zámeckého parku a jeho oblíbenost neustále roste, stejně jako popularita atletiky v Holešově. Zázemí závodu je umístěno u holešovského koupališti a kousek od něho se startují závody jednotlivých kategorií od těch nejmenších až po dospělé, kteří běží 5 kilometrů. Počasí bylo slunečné, teplota byla letní a trať, kterou tvořili šotolinové nebo hliněné cesty v parku, byla suchá.

Atletika Vizovice měla velmi silné zastoupení v počtu 10 dětí. Náš tým tvořili Tomáš, Markéta a Alžběta Vlčkovi, Jakub a Adam Linhartovi, Katka Halová, Eliška Mojžíšová, Kristýna Mojžíšová a nové posily z Vizovic Lucie Konečná a Julie Fúsiková. Jeli jsme si v rámci tréninku především zasoutěžit a případná medaile by byla příjemným bonusem navíc vzhledem ke kvalitnímu obsazení jednotlivých závodních kategorií. Na trať se postupně vydali Alžbětka v kategorii holek 4-5 let, Jakub a Adam v kategorii kluků 8-9 let, následně Markéta, Katka, Eliška, Kristýna, Lucka a Julie v kategorii holek 8-9 let a na závěr Tomáš v kategorii kluků 10-11 let.

První se tedy na startu objevila Alžbětka. Ta běžela 120 metrů a předvedla opravdu pěkný běh, který v konkurenci 13 běžkyň stačil na výborné 5. místo, když před ní byly pouze ročníkově starší běžkyně. Za vítěznou Agátou Juráňovou zaostala o 6 vteřin a čas 29,9 vteřiny byl bezesporu její osobní rekord :-). Vyhlašovalo se prvních pět závodnic, takže byla dokonce součástí medailového ceremoniálu a odnesla si z něj drobnou odměnu.

Následně se na start své trati o délce 500 metrů postavili Jakub a Adam. Kluci běželi necelý okruh v parku. Oba měli po úspěšném víceboji velkou motivaci uspět i zde, a proto od startu vyrazili velmi rychle. Pětisetmetrová trať je však dlouhá a zrádná a tak klukům rychle ubývaly síly a postupně se propadali pořadím níže. Jakub nakonec doběhl v konkurenci 17 běžců na 11. místě v čase 1:59,5 a Adam na místě čtrnáctém v čase 2:10,5. Vítězem závodu se stal po boji Dalibor Drda ve vynikajícím čase 1:35,9. Pro kluky je to cenná zkušenost, protože běžecky patří určitě výše a v budoucnu to určitě ještě dokážou.

Hned následně nás čekal na stejné trati závod holek, který pro nás byl nejočekávanější. Na start nejpočetnější kategorie se postavilo 26 holek a my jsme měli hned šestičlenné zastoupení. Holky po čerstvé zkušenosti v podobě přepáleného začátku z předchozího závodu kluků volily pozvolný úvod a v první zatáčce uzavíraly startovní pole s výjimkou Julie a kousek za ní běžící Katky, které si hlídaly čelo závodu. V polovině závodu už se holky postupně dostávaly více dopředu a s nejlepšími se držely Julie a s mírným odstupem i Katka. Na konci dlouhé protilehlé rovinky zrychlila Julie a propracovala se až na druhé místo, které s vypětím všech sil udržela až do cíle, kterým proběhla v čase 1:47,2. Rychlé tempo dokázala udržet i Katka a v závěru se ještě pokoušela útočit na medaili, aby z toho bylo nakonec krásné páté místo v čase 1:49,2. Velmi nenápadně a přitom velmi rychle zvládla svou trať Markéta, která se dokázala propracovat až na konečné 8. místo v čase 1:55,7 a za sebou nechala spoustu závodnic, které doposud nikdy nepředběhla. Další v cíli byla z našeho kroužku Kristýna, která se dokázala zlepšit až na 13. pozici v čase 1:58,7, za ní potom doběhla na 17. místě Lucka v čase 2:02,1 a nakonec na 22. příčce Eliška v čase 2:11,6. Závod ovládla způsobem start cíl Emma Zajícová v čase 1:43,8. Medailový ceremoniál měl tedy z naší strany dvojnásobné zastoupení. Julie si mohla převzít krásnou a zaslouženou medaili a Katka si převzala drobnou odměnu za své páté místo. Bojovaly však všechny holky a za své vystoupení si zaslouží pochvalu.

Na závěr nastoupil ke svému běhu Tomáš. Čekal ho jeden okruh v parku o délce 650 metrů. V Holešově zatím sbíral čtvrtá místa a dnes inspirovaný medailovým úspěchem Julie chtěl svou bilanci vylepšit. Na start se postavilo 12 kluků. Hned po startu se běželo poměrně svižně, ale Tomáš dokázal držet tempo a pohyboval se na 4-5 místě. V druhé polovině trati zrychlil Mikis Kotopulos a vytvořil si rozhodující náskok. Zrychlil také Tomáš a dostal se na druhé místo a snažil se svůj nepatrný náskok udržet až do cíle. To se mu nakonec po sprinterském závěru podařilo a mohl slavit. Vitězný Mikis Kotopulos proběhl tratí v čase 2:02,8, druhý Tomáš potom v čase 2:07,7.

Po závodech si děti mohly vyzkoušet doplňkové atletické disciplíny (hod raketkou, hod na cíl, překážkový běh, frekvenční žebřík na sprinterské starty a trojskok), které přichystali trenéři Atletiky Holešov, sledovat závody dalších dětí nebo si užít prolézaček. Nakonec jsme však přece jen museli domů.

Všem dětem patří velký dík za bojovnost a nasazení, které během závodu ukázaly. Jen tak dále. Závod Zámecká pětka si můžete prohlédnout ve výsledcích a fotografiích zde.