Zámecká pětka 2018, Holešov

V pátek 8.6.2018 se konal v Holešově 7.ročník běhu Zámecká pětka. Tento běh se koná v krásném prostředí zámeckého parku a jeho oblíba roste a oblíbili jsme si ho i my. Zázemí závodu je umístěno u holešovského koupališti a kousek od něho se startují závody jednotlivých kategorií od těch nejmenších až po dospělé, kteří běží 5 kilometrů. Počasí bylo slunečné, teplota byla letní a trať, kterou tvořili šotolinové nebo hliněné cesty v parku, byla suchá.

Atletika Vizovice měla slušné zastoupení v počtu 7 dětí. Náš tým tvořili Tomáš, Markéta a Alžběta Vlčkovi, Lukáš a Tomáš Jurygáčkovi, Julie Fúsiková a František Hudec. Jeli jsme v rámci tréninku proběhnout závodní trať a zkusit, jak si vedeme v porovnání s jinými většími atletickými klubyí. Na trať se postupně vydali Alžbětka v kategorii holek 4-5 let, František v kategorii kluků 6-7 let, Tomáš Jurygáček v kategorii kluků 8-9 let, Markéta v kategorii holek 8-9 let, Tomáš Vlček a Lukáš v kategorii kluků 10-11 let a na závěr Julie v kategorii holek 10-11 let. Obsadili jsme tedy celkem 6 kategorií.

První se tedy na startu objevila Alžbětka. Ta běžela spolu s dalšími 4 děvčaty 120 metrů a již od startu se pouze ostatním závodnicím vzdalovala a vyhrála v čase 22,7 a vyrázně si vylepšila svůj čas z minulého roku. Začali jsme tedy skvěle a první medaile putovala do Vizovic.

Následně se na start své trati o délce 300 metrů postavili František. Kluci běželi necelý okruh v parku a na startu se jich sešlo 14. František odstartoval velmi rychle a držel se v první trojici. V polovině trati mu však očividně začaly docházet síly, první dvojice se mu výrazně vzdalovala a naopak se začali přibližovat pronásledovatelé ze zadních pozic. František bojoval do posledních sil až do cíle a nakonec se mu podařilo těsně uhájit třetí místo v čase 1:08,8. Byla to opravdu vydřená, ale zasloužená medaile. Po velmi rychlém běhu si vítězství vybojoval v čase 0:59,1 Martin Remeš z Holešova. Bylo  to neuvěřitelné, ale druhý start a a opět medaile. Máme to šikovné děti ve Vizovicích :-)

Trať se postupně prodlužovala a dalším v pořadí na startu byl Tomáš Jurygáček. Tom není žádný velký běžec a je potřeba ocenit jeho přístup, že se postavil na start závodu. Na startu se sešlo 11 borců a od startu bylo jasné, že Tom mezi nejrychlejšími nebude. Nicméně bojoval po celou trať a vydržel běžet celých 500 metrů až do cíle. Nakonec z toho bylo 11 místo v čase 2:21,6 s nevelkým odstupem na první desítku. V tomto závodě zvítězil Petr Sklenář a celou trať zvládl za 1:41,3. Za mne má Tom obrovskou pochvalu a uznání za vůli s jakou celou trať absolvoval.

Na stejné trati 500 metrů se představila i Markéta. Byla to početně největší skupina a na startu se objevilo 15 závodnic. Markéta odstartovala pomaleji a držela se od startu v polovině startovního pole. V průběhu závodu se však posouvala výše a v polovině závodu se už dotáhla do předních pozic a stále držela velmi vysoké tempo. Před poslední zatáčkou již byla třetí a do cíle již nestihla předběhnout pouze vítěznou Barboru Hudečkovou z AK Kroměříž, která trať proběhla v čase 1:44,9 a Markéta za ní zaostala pouze o 1,5 vteřiny.

Poté nastoupili ke svému běhu Tomáš Vlček a Lukáš. Čekal je jeden okruh v parku o délce 650 metrů. Celkem bylo na startu 9 závodníků. Zpočátku se nikomu dopředu, ale brzy se osmělil Dominik Kupka a toho se dokázal držet pouze Tomáš. V polovině tratě se Tom pokusil o trhák, ale ten se nezdařil a naopak Dominik toho využil a Tomovi se vzdálil a svůj náskok udržel až do cíle, kterým proběhl v čase 2:12,4. Druhý Tomáš zaostal o 3 vteřiny. Velký boj se strhl o třetí místo a s napětím jsme sledovalo, kdo bude v závěrečném sprintu vpředu. Nakonec Lukáš o půl vteřiny svůj souboj prohrál, ale pořád z toho bylo výborné čtvrté místo v čase 2:24,6.

Na závěr nastoupila ke stejně dlouhému běhu Julie. Spolu s ní bylo na startu 8 závodnic. Julča se držela své oblíbené taktiky a běžela na druhém místě. Posledních 200 metrů před cílem zaútočila, dostala se dovedení a vypadalo to, že si s přehledem běží pro vítězství. V závěrečné rovince však zcela vytuhla a kolem ní proběhla vítězná Barbora Menšíková, která cíle dosáhla v čase 2:12,9. Julča za ní zaostala o 1 vteřinu. I tak velká gratulace za skvělý závod.

Co dodat. Sedm dětí z Vizovic a hned pět z nich si odnášeli domů medailovou památku. Ondra Němec (organizátor) si dokonce dělal srandu, že na místní atlety s takovou nic nezbude, když viděl vizovické dresy pravidelně na stupních vítězů, ale na všechny se nakonec dostalo. Po závodech jsme se tradičně zastavili na zmrzlinu, kterou si všichni za vzornou reprezentaci Vizovic zasloužili.

Všem dětem patří velký dík za bojovnost a nasazení, které během závodu ukázaly. Jen tak dále. Závod Zámecká pětka si můžete prohlédnout ve výsledcích a fotografiích zde.