Slopenská desítka 2017

V neděli 13.8.2017 se konal ve Slopném již 13.ročník běhu Slopenská desítka. Tento závod si postupně vybudoval velmi dobrou reputaci a byl již dokonce součástí mistrovství ČR veteránů v běhu do vrchu. Zázemí závodu se nachází u místního fotbalového hřiště, na kterém také probíhají závody mladších věkových kategorií, a kde je také cíl všech tratí. Počasí bylo letos k běžcům velmi přívětivé. Teplota byla kolem 20 stupňů a bylo zpočátku oblačno, aby se během dne rozjasnilo a odpoledne byla obloha již téměř bez mráčků. Trať byla po deštích z předchozích dnů ještě trochu vlhká a to pouze na desetikilometrové trati v lesních úsecích.

Náš atletický kroužek měl tentokrát poměrně slušné zastoupení v podobě Tomáše a Markéty Vlčkových, Julie Fúsikové a Lucie Konečné a ti ještě navíc vzali na závod své kamarády, což jim velmi chválím.

První startovala Markéta v kategorii 7-8 letých děvčat a čekal ji jeden okruh v délce zhruba 250 metrů. Na start závodu se postavilo 11 děvčat a od startu holky nasadily velmi rychlé tempo. Markéta odstartovala rovněž velmi rychle a držela se zhruba na čtvrtém místě. V polovině trati se již dostala na třetí místo a před poslední zatáčkou už byla dokonce druhá. Už se zdálo, že tuto pozici udrží až dokonce, ale mocně finišující Sára Zichová dokázala ještě Markétu na cílové čáře doslova o prsa předstihnout a bylo z toho skvělé třetí místo v čase 52,37 a Markétina první medaile z tohoto závodu. V závodě suverénně zvítězila Tereza Žaludková časem 50,49, která vedla od první zatáčky a už před sebe nikoho nepustila.

V dalším dívčím závodě, tentokrát v kategorii holek 9-10 letých, startovaly Julie s Lucií. 14 běžkyň čekaly již 2 závodní okruhy a tedy zhruba 500 metrů. I zde se sešla velmi dobrá konkuremce a bylo to na tempu znát. Julie se snažila udržet v čelní tříčlenné skupince, ale to se jí přes veškerou snahu nepodařilo. I ve druhém okruhu bojovala, co to šlo, ale její snaha o doběhnutí závodnic před ní byla marná. V cíli z toho bylo výborné čtvrté místo v čase 1:57,74. I Lucie běžela výborný závod a bylo vidět, že holky o prázdninách nezahálely. Lucie se držela zhruba v polovině startovního pole a nakonec doběhla na pěkném osmém místě v čase 2:04,40, kousek za svou kamarádkou. V závodě zvítězila Barbora Žaludková, která si nejlépe rozvrhla síly
 a rovnoměrným tempem absolvovala závod v čase 1:47,57.

Následovala stejná trať, kterou tentokrát běželi stejně staří kluci. Zde nechyběl na startu ani Tomáš, pro kterého to byla již jubilejní desátá účast na tomto závodě. Krátce po startu se z devítičlenného startovního pole odtrhla dvojice, kde si Tomáš takticky držel druhou pozici. Vedoucí dvojice neustále navyšovala náskok a bylo zřejmé, že si to tito dva rozdají o vítězství. K rozhodujícímu útoku došlo po první zatáčce v druhém kole, kdy Tomáš nastoupil a rychle si vytvořil dostatečný náskok, který si pohlídal až do cíle, kterým proběhl v čase 1:45,71. Mohl tedy oslavit své desáté jubileum prvním vítězstvím v tomto závodě.

Tomášovi však účast v jeho běhu nestačila a chtěl si ještě zaběhnout stejně jako loni tříkilometrovou trať pro příchozí. Tato trať je tvořena 3 okruhy, které zahrnují celkem slušný terénní výběh. Tomáš zvládl i tuto trať a v pěkně rychlém tempu doběhl do cíle v čase 13:26,27 min na celkově druhém místě mezi muži. Tato trať je primárně určena dospělým, ale s oblibou ji běhají i starší děti, které si chtějí vyzkoušet i něco navíc. A tak se stalo, že při vyhlašování tří nejrychlejších mužů a žen měl nejstarší oceňovaný závodník 12 let.

Tento závod se pořadatelům opět vydařil. Nechyběla tradiční uzenina z udírny, příjemné posezení s kamarády a taky trochu toho napětí, jak to letos dopadne ;-) . Dopadlo to na výbornou a každý dětský účastník si odnesl odměnu ihned po doběhu, nejlepší tři potom ještě medaile a další dárky při vyhlašování a navíc měl každý malý závodník možnost vyhrát nějakou pěknou cenu v dětské tombole. Aby toho nebylo málo, tak se na závěr přehnalo nad hřištěm letadlo a přesnými zásahy shazovalo na hřiště bonbony, k velké radosti dětí. Za naši skupinku mohu prohlásit, že jsme se velmi rádi zúčastnili a za rok se snad opět sejdeme.

Závod Slopenská desítka si můžete prohlédnout ve výsledcích a fotografiích zde.