Valachyman 2017

V pátek 4.8.2017 se v Novém Hrozenkově konal již 4. díl ze seriálu Valachy tour. Tentokrát se jednalo se triatlon pod názvem Valachyman. Triatlon je nejtěžší závod z celé série, protože kombinuje 3 disciplíny v podobě plavání, jízdy na horském kole a běhu. Hrozenkovský ttriatlon je velmi populární a i letos bylo na startu kolem tisíce závodníků, z toho 288 závodníků v dětských kategoriích.

Tento závod nemá jako všechny ostatní závody této série zázemí ve Velkých Karlovicích, ale jeho centrum se nachází v Novém Hrozenkově u jezera Balaton. Také den konání je unikátní, protože Valachyman se vždy koná v pátek. Počasí v den závodu bylo celkem teplé, ale bylo zataženo a ráno i zapršelo. Trať pro cyklistickou část byla většinou suchá.

Z našeho atletického kroužku jsme měli na závodě opět pouze dvojnásobné zastoupení. V kategorii holek do 8 let reprezentovala Markéta Vlčková, v kategorii chlapců do 10 let potom Tomáš Vlček. Oba závodníci si trať mohli vyzkoušet již v loňském roce, takže věděli, co je čeká.

Pro děti v kategorii 7-8 let byla přichystána trať o délkách 60 metrů plavání, 1,5 kilometru jízdy na kole a 600 metrů běhu. Ve skutečnosti byla cyklistika o něco delší (1,8 km) a běh při započtení průběhu depa byl rovněž o něco delší než údávají propozice. To však nic neměnilo na faktu, že na děvčata i hochy této věkové kategorie čekala náročná trať všech 8 děvčat i 27 hochů, kteří se postavili na start si zaslouží obdiv za odvahu a následný potlesk pro ty, co dokázali takto náročný závod absolvovat (pouze 1 závodnice závod nedokončila). Starší kategorie dětí ve věku 9-10 let potom absolvovala stejnou trať.

Nejdříve se tedy do závodu pustila Markéta. Na startu bylo 8 děvčat a Markéta po plavání uzavírala čelní skupinku na šestém místě. Depo zvládla poměrně rychle a jen škoda ztráty 15 vteřin při nasazování přilby. I tak Markéta opouštěla depo na skvělém třetím místě s půlminutovou ztrátou na vedoucí závodnici. V cyklistické částí předvedla velmi svižnou jízdu, když se držela v trojici, která stíhala vedoucí závodníci. Důležitou roli sehrál v cyklistické části přejezd přes řeku po lávce, kde se trojice pronásledovatelek zcela rozpadla. Nejdříve došlo u jedné ze závodnic k pádu na lávce (naštěstí bez následků a závodnice pokračovala dále) a při následném výjezdu z lávky další z trojice pronásledovatelek urvala převodovku. Jediná Markéta se vyhnula pádu a technickým problémům a tak dojela do depa na druhém místě 13 vteřin za vedoucí Sárou Zichovou, která je výbornou běžkyní. I přesto se Markéta snažila dotáhnout na první místo, ale odstup již byl příliš veliký a tak po nejrychlejším běhu skončila druhá v čase 13:57,1 a o 6 vteřin zaostala za vítěznou Sárou Zichovou (13:51,3). Třetí doběhla Ema Surmová v čase 14:20,3. Radost v cíli byla obrovská a to nejenom z druhého místa, ale také z prvenství její kamarádky a tak byly holky v cíli samý úsměv. Na všechny děti v cíli potom čekala triatlonová finišerská medaile za absolvování tohoto náročného závodu.

Tomáš potom startoval ve starší kategorii a na startu do plavecké části bylo celkem 39 závodníků.Ve vodě to při tomto množství závodníků byla pěkná mela, ale všichni plavání zvládli a Tomáš prokázal slušné plavecké dovednosti a z vody vybíhal na dvanáctém místě se ztrátou 18 vteřin na prvního. Rychlé depo posunulo Tomáše již na devátou pozici se ztrátou 21 vteřin. Solidně zajetá cyklistická část znamenala pouze mírný propad na jedenácté místo, ale ztráta narostla již na 1 minutu a 15 vteřin. Rychlý závěrečný běh potom Tomáše posunul na konečné deváté místo v čase 12:27,2, což je ve velké konkurenci skvělý výsledek. Z vítězství se radoval Alex Drábek v čase 11:19,3, který až v závěrečném běhu odsunul na druhé místo Jakuba Urbana. Všichni závodníci potom v cíli rovněž obdrželi finišerskou medaili.

Děti z našeho atletického kroužku bojovaly opět i v týmové soutěži za tým Atletika Vizovice a jejich nasazení znamenalo upevnění průběžného prvního místa mezi dětskými kluby. Do týmové soutěže přispěly i děti, které s námi přímo netrénují, ale náš kroužek podporují: Alžběta Vlčková (5.místo, holky do 4 let), Laura Zichová (5.místo, holky do 6 let) a Sára Zichová (1.místo, holky do 8 let). Před posledním běžeckým závodem máme tedy velkou šanci celou soutěž vyhrát. V celkovém bodování je potom mezi jednotlivci Markéta na průběžném prvním místě a Tomáš je čtvrtý

Do Nového Hrozenkova jsme si přijeli zasportovat a užít si koupání ve zdejším jezeře, kde je u dětí oblíbená především jeho písčitá část. Odpolední počasí nám koupání umožnilo a tak jsme si mohli koupání společně s hrabošením v písku užít zbytek dne. Odpolední siestu jsme přerušili pouze medailovým ceremoniálem, kterého jsme se rádi zúčastnili, aby si Markéta mohla převzít medaili za druhé místo.

Valachymana si můžete prohlédnout ve výsledcích, fotografiích i videu zde.