Slopenská desítka 2016

V neděli 21.8.2016 se konal ve Slopném již 12.ročník běhu Slopenská desítka. Tento závod si postupně vybudoval velmi dobrou reputaci a byl již dokonce součástí mistrovství ČR veteránů v běhu do vrchu. Zázemí závodu se nachází u místního fotbalového hřiště, na kterém také probíhají závody mladších věkových kategorií, a kde je také cíl všech tratí. Letošní počasí se příliš nepodařilo. Bylo deštivo a na konec srpna bylo docela zima. Mokrá trať zvýšila obtížnost především desetikilometrové trati, kde je několik prudších lesních seběhů.

Náš atletický kroužek měl pouze dvojí zastoupení v podobě Tomáše a Markéty Vlčkových, což mě docela mrzí, protože závod je to hezký a máme to doslova přes kopec.

První startovala Markéta v kategorii 7-8 letých děvčat a čekal ji jeden okruh v délce zhruba 250 metrů. Deštivé počasí nepřilákalo na start velké množství běžkyň, ale to vůbec nepoznamenalo vysokou kvalitu tohoto běhu. Vždyť z jedenácti běžkyň, které se postavily na start, bylo hned pět medailistek z minulých ročníků a 3 z nich již tento závod v minulosti vyhrály. Start závodu byl tedy velmi rychlý a Markéta zůstala na chvostu startovního pole. Během závodu se však propracovávala vpřed a nakonec z toho bylo pěkné 8. místo v čase 1:02 min. Vítězkou se stala Nela Štefková z Kopřivnice, která tratí doslova prolétla za 52 vteřin.

Ve starší kategorii kluků ve věku 9-10 let startoval Tomáš. Ten běžel po stejném okruhu, ale absolvoval ho dvakrát. Na startu bylo 7 hochů, což je na tuto kategorii docela neobvykle nízké číslo. Tomáš se po startu držel na třetí pozici. Vzhledem k vývoji závodu se však v polovině závodu dostal na druhé místo a snažil se dostat do kontaktu s vedoucím závodníkem. To se mu však nepodařilo a tak doběhl na zaslouženém druhém místě v čase 1:58,58 min. Vítězný Tomáš Mana před sebe po celý závod nikoho nepustil, takže mohl v cíli slavit, když doběhl v čase 1:55,58 min.

Tomášovi však účast v jeho běhu nestačila a chtěl si vyzkoušet ještě tříkilometrovou trať pro příchozí. Tato trať je tvořena 3 okruhy, které obsahují celkem slušný terénní výběh. Tomáš zvládl i tuto trať a v pěkně rovnoměrném tempu doběhl do cíle v čase 14:43 min.

I tento závod lze hodnotit velmi pozitivně, protože se koná v přátelské atmosféře a ke spokojenosti dětí přidává i fakt, že každý dětský účastník obdrží v cíli odměnu, 3 nejrychlejší potom ještě při vyhlašování medaili a další dárky. A komu se nezadařilo běžecky, tak má možnost vyhrát pěknou cenu i v tombole. Nad hřištěm se zpravidla objeví i letadlo, které pro děti shazuje bonbony. Za naši skupinku mohu prohlásit, že jsme se velmi rádi zúčastnili a na spokojenosti nám neubralo ani nepříliš vlídné počasí.

Závod Slopenská desítka si můžete prohlédnout ve výsledcích a fotografiích zde.